неділя, 6 листопада 2016 р.


Тема : Яке частування – таке й дякування.
Матеріал уроку: Іван франко «Лисичка й журавель».
Мета : Ознайомити учнів із жанром літературної казки ; життєвим  і творчим
              шляхом  Івана Франка. Навчати самостійно визначати дійових осіб ,
               характеризувати героїв казки ; правильно висловлювати свої думки.
              Формувати вміння складати план. Удосконалювати  діалогічне мовлен-
              ня ; уміння стисло переказувати прочитане ; навички правильного і ви-
              разного читання, уміння працювати самостійно, в парах. Розвивати
               увагу, пам ять, швидкість мовлення, навички читання тексту в особах,
               навички правильного інтонування речень. Формувати  ціннісне ставлен-
                ня до людей (виховувати гостинність , порядність).
Обладнання : складові таблиці, картки для словникової роботи , картки із скоро-
             мовкою, картки із словами , портрет І. Я. Франка, ілюстрації до казок, ви-
             ставка книг І. Франка.
                                                           Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1) Організаційний момент
-Сіли , діти, всі рівненько.
Посміхнулися гарненько.
Наш дзвінок нам дав сигнал-
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
-Діти, яким би ви хотіли б щоб був наш урок ? А якими ви повинні бути на уроці?
2) Мовна розминка
а ) Робота із скоромовкою.
-Прочитайте скоромовку «луною», вголос повільно, пошепки швидше, вголос
якнайшвидше. Розкажіть скоромовку по пам яті.
Журавель шукає броду –
Жабенятко – скік у воду.
Жук до жаби : -жу-жу-жу,
Журавлеві…(розкажу).
б )Чистомовка «луною».
Єць –єць-єць – довговухий заєць ніс хліба…(окраєць).
Ця-ця-ця – добиралась до зайця хижа…(лисиця).
Ни-ни-ни – дикі…(кабани).
Ли-ли-ли – всі жолуді …(з їли).
Ед-ед-ед – бджоли виробили…(мед).
Їв-їв-їв – а ведмідь його весь…(з їв).
в) Розчитування за складовою таблицею.
3) Перевірка домашнього завдання. Вправа «Диктор».
-Ви готували уривки з казок. Тож будете в ролі дикторів і прочитаєте чи розка-жете уривок з казки. А всі інші учні будуть відгадувати назву казки.
- Хто автор цих казок?
4) Метод «Асоціативний кущ»
- З якими словами асоціюється слово «казка»? (Розум, добро, зло, вигадка, кінець, дід і баба).
ІІ. Цілевизначення, планування.
-Казка народилася у сиву давнину. Вона  виникла значно раніше, ніж люди нав-чилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Зго-дом і мя автора забувалося. Казка ставала народною. На відміну від народних, є казки автори яких відомі. Тому їх називають авторськими, або літературними.  Сьогодні на уроці ми ознайомимось з літературною казкою «Лисичка і Жура-вель» автор якої Іван Франко. (Діти читають тему уроку, яка написана на дошці). Які цілі поставимо до уроку відповідно темі? (Діти визначають цілі уроку).
ІІІ.Опрацювання навчального матеріалу.
1.Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом І.Я. Франка.
а) Бесіда з дітьми.
-Хто такий казкар? Чи важко писати казки? Чому?
б)Розповідь вчителя про І. Франка. Розгляд портрету, виставки книг І. Франка.
в) Опрацювання статті «Іван Якович Франко» (про нього).
-Прочитайте статтю і розкажіть, що ви дізналися про І. Франка таке, що я не розповідала вам про нього.
-Де народився І.Франко?  Скільки творів написав?
-Яку збірку казок видав?
2.Фізкультхвилинка
Ми з-за парт мерщій встаємо,
Лінькам волі не даємо.
Руки вгору, руки вниз
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки,
І зроби чотири кроки.
Ліньки наші відлетіли,
Ми за парти тихо сіли.
3.Опрацювання казки І. Франка «Лисичка і Журавель»
а) Відгадування загадок
Вона руденька ще й хитренька,
Не велика й не маленька.
Вона – вовчику сестричка,
А зовуть її …(лисичка).
Довгі ноги, довгий ніс.
Прилетів – обід приніс:
Смачних жабеняток
Для  своїх маляток.(журавель).
в)Вправа «Мозковий штурм»
-Хто бачив лисичку, журавля? Що ви про них знаєте?
г)Робота над заголовком
-Діти, про що буде ця казка?
д)Словникова робота
Вправа на розширення кута зору( на карточках).
е)Слухання казки.
Вчитель читає до слів «розсердилася лисичка». Далі діти дочитують самі.
є)Самостійне читання казки в парах.
ж)Повторне читання казки вголос «буксиром».
з ) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
-Прочитайте  у казці уривки, де  Лисичка і Журавель запрошують один одного до себе на гостину.
-На що сподівався кожен з них?
-Прочитайте , яким було частування Лисички.
-Як їла Лисичка? А Журавель?
-Як Журавель віддячив Лисичці? Прочитайте.
-Чому Лисичка зареклася дружити з Журавлем?
и) Вправи на розвиток уваги і швидкості читання.
-Читання «Незнайком».
-Гра «Вовк і заєць».
ї) Читання казки в особах.
й) Поділ на логічно-завершені частини. Стислий переказ кожної частини.
І  . Рефлексивно-оцінювальний етап.
Гра «Вихвалялки».
-Похваліться, що ви робили на уроці.
Вправа «Мікрофон».
-Уявіть, що ви зустрілися з репортером з телебачення. Він хоче  дізнатися вашу думку про сьогоднішній урок. Взаємооцінювання. Оцінювання вчителем.
 ) Домашнє завдання.
Читати казку в особах. Учням з високим рівнем знань намалювати ілюстрацію до  казки.


Немає коментарів:

Дописати коментар