Тема:
Які рослини називають хвойними?
Мета:
Формувати поняття про хвойні рослини. Ознайомити учнів з особливос-тями, з видами, з користю
хвойних рослин. Вчити розрізняти квіткові і хвойні рослини, їхні органи,
наводити приклади хвойних рослин своєї місцевості, оцінювати свою роль в
охороні природи. Вчити спостерігати за змінами в житті рослин. Розвивати вміння
порівнювати, аналізувати і робити висновки, впізна-вати рослини на малюнках.
Розвивати мислення , творчу уяву школярів, вміння самостійно готувати
інформацію на задану тему. Виховувати відповідальність, шанобливе і дбайливе
ставлення до рослин. Формувати ціннісне ставлення до природи.
Тип
уроку: комбінований
Обладнання:
картинки із зображенням яблуні і сосни, гілочки та шишки сосни та ялини, кольорові
фішки, комп’ютер, презентація, зошити із друкованою основою, підручники,
гербарій.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
1. Організаційний момент
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок,
Він покликав на урок.
Встали , діти, привітались.
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Який у вас
настрій? Яким хочете щоб був урок?
- А девізом
уроку будуть слова із вірша.
Краса природи є у всьому:
В листочку ,
в квіточці живій,
В хмаринці, в небі голубому.
Лиш
придивитися умій !
Вона в сосні, берізці й клені,
В метеликові, просто скрізь.
В джерельці і в траві зеленій,
Лише прислухайсь, придивись!
Отже , хором повторюємо наш девіз.
Не тільки
слухати , а й чути.
Не тільки дивитись, а й бачити!
2. Хвилинка спостережень
А
розпочнем наш урок, як завжди, з хвилинки спостережень. Яка в нас сьогодні
погода? (Один учень розповідає, а інші записують у зошит).
3. Актуалізація опорних знань
а)
Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування
-
Яку будову мають квіткові рослини?
-Чому
квіткових рослин на Землі найбільше?
-Для
чого потрібні гербарії?
-Які
умови необхідні для існування рослин?
-Рослини
можуть пристосуватися до життя в різних умовах. Рослини , які пристосувалися до
життя в умовах із різним освітленням поділяються на які групи? ( світлолюбні,
тіньовитривалі).
-Рослини,
які пристосувалися до умов з різною кількістю тепла поділяються на які групи?
(теплолюбні, холодолюбні).
-Всі
рослини поділяються на, які групи? (мохи, водорості, хвощі, папороті, хвой-ні,
квіткові).
б)
Робота із загадками
Стовбур жовтий, мов янтар,
Досяга верхівка хмар,
І колючі, й довгі,
На гілках зелені голки.
Шишок безліч, та маленькі,
І не довгі, а кругленькі. (Сосна).
Голки має коротенькі,
Лапи темно-зелененькі.
Всім знайомі ці гілки
Й шишки довгі, як свічки. (Ялина). (Показ картинок
ялини і сосни)
4.Мотивація діяльності
-Що
об’єднує ці рослини? Відповідь на це запитання ми зможемо дати опрацювавши тему
сьогоднішнього уроку.
ІІ. Цілевизначення, планування
Оголошення теми уроку.
Діти,
визначте завдання нашого уроку.
-Для
чого потрібно вивчати цю тему?
ІІІ. Опрацювання навчального
матеріалу
1.Робота в парах
Розгляньте
картинки. Що на них зображено?
Порівняйте яблуню і сосну. Чим вони відрізняються за будовою?
2. Розповідь вчителя про хвойні
рослини
Хвойні
рослини – це вічнозелені дерева і кущі. Вони мають корінь, дерев’янисте стебло, голчасті
листки-хвоїнки і шишки з насінням.
Крім сосни до хвойних рослин належать ялина,
модрина, туя, ялівець, тис, кедр, кипарис, секвоя. Близько 90% лісів земної
кулі складаються або тільки із хвойних , або із хвойних і листяних дерев.
Характерною особливістю більшості хвойних є верхівковий ріст. Гілки цих рослин
розміщуються кільцями, причому щороку утворюють одне кільце. За кількістю цих
кілець можна підрахувати вік рослини.
понад
600 видів хвойних рослин. Це дерева і кущі. Трав серед хвойних росин немає.
3. Практична робота
Розгляньте
рослини (гілочка і шишки сосни і ялини ). Чим вони відрізняються?
4. Робота з підручником
Розгорніть
підручник на с.88-89. Прочитайте. Дайте відповіді на запитання.
5. Фізкультхвилинка
Вже втомились ви сидіти
Треба трішки відпочити.
Станьте, діти,
біля парти
Кожен з вас здоров’я вартий.
Встало вранці ясне сонце
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали-сіли, встали-сіли.
Бачите, як звеселіли.
Стало сонце танцювати,
Нас до танцю закликати:
Нумо разом, нумо всі
Потанцюєм по росі.
6. Перегляд презентації
Уважно
слухайте і дивіться.
7. Гра « Я дізнався, що…»
Кожен
учень говорить по реченню починаючи словами « Я дізнався, що…» ланцюжком. Той
учень, який не може продовжити речення вибуває з гри. Гра триває до визначення
переможця.
8. Робота в зошиті
Розгорніть
зошит на с.28 і виконайте завдання. ( Один учень читає виконане завдання).
9 . Робота в парах
-Дослідіть і розкажіть. Яке значення хвойних
рослин для природи та життя людей?
10. Розповіді підготовлених учнів
про користь хвойних рослин
11. Розповідь вчителя
-Хвойні
рослини мають велике значення в природі. Разом з іншими зеленими рослинами вони
утворюють органічні речовини, поглинаючи вуглекислий газ із повітря і виділяють
кисень.
Хвойні ліси, як і листяні, затримують
танення снігу, що збагачує грунт вологою.
Хвойними рослинами живляться тварини в
лісі. Протягом майже всього року сосновою хвоєю живляться глухарі. Для оленів
найкраща їжа взимку – молоді соснові пагони. Білки , бурундуки живляться
насінням ялин і сосен.
Сосни виділяють особливі речовини, які пригнічують розвиток
хвороботворних організмів , тому соснові ліси вважають цілющими.
Із деревини хвойних одержують смоли,
ацетон, спирт, целофан, пластмаси, штучний шовк, штучну шкіру. Цікаво, що
бурштин утворився зі смоли відмерлих хвойних рослин. Гілки ялини чутливо
реагують на вологість повітря. Коли сухо і ясно, вони никнуть, схиляються , а в
сиру погоду та перед дощем розпрямляються. Якщо сосна чахне, це означає, що в
повітрі багато заводського диму, а якщо жовкне хвоя – підвищена радіоактивність.
Кораблі, шпали, пластмаси, фарби, папір, янтар – усе це дає сосна. Ялина дає
ліс для будівництва, папір, штучний шовк, целофан, спирт, гліцерин, ліки. Із
ялини роблять музичні інструменти.
Здавна відомо, що там, де вирубують ліси,
міліють річки, збіднюються грунти. Цю місцевість покидають птахи і звірі.
Поступово вона перетворюється на пустелю. Тому ліси потрібно оберігати.
12. Гра « Вірю – не вірю»
Якщо
сказане мною твердження правильне – підніміть зелену картку, якщо неправильне –
червону .
*Усі
хвойні рослини мають широке листя.
*Насіння
хвойних рослин не захищене.
*Хвойні
рослини мають квітку.
*Хвойні
рослини не бояться холоду.
*Сосна
та ялина – хвойні рослини.
*Хвойні
рослини – це трав’янисті
рослини.
*Хвойні
рослини мають шишки.
13.Робота з гербарієм у групах
-Перед
вами лежать гербарні рослини. Розгляньте їх, приберіть «зайве», обгрунтуйте
свій вибір.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап
1.Вправа «Мікрофон»
-Які
рослини називають хвойними?
-За
якими ознаками можна відрізнити сосну від ялини?
-Наведіть
приклади хвойних рослин.
-У
яких умовах ростуть сосни?
-У
яких умовах ростуть ялини?
-Яким
є значення хвойних рослин у природі?
2. Гра «Я знаю що…»
Учень
говорить одне речення про хвойні рослини починаючи словами «Я знаю , що…»
(ланцюжком). Коли якийсь учень не може продовжити речення він вибуває з гри.
Учень який залишиться – переможець.
3. Взаємооцінювання
Оцініть
свою роботу на уроці, роботу своїх однокласників.
4. Оцінювання учнів вчителем
5. Домашнє завдання
Дати
відповіді на запитання – с.89 в підручнику. Дослідіть : які дерева переважають
у вашій місцевості – листяні чи хвойні? Підготуйте розповідь про те, що
потрібно робити, щоб захистити ліси -
високий рівень.
-Діти,
хвойні рослини – частинка природи, а природу потрібно берегти.
Бережімо ріки, бережімо гори,
Як матусю рідну, бережім природу.
Бережімо кожну квіточку й травинку.
Бо ми всі природи рідної частинка.
Немає коментарів:
Дописати коментар